fbpx

Dotacje unijne na otwarcie firmy – pomoc w uzyskaniu dofinansowania

Dotacje unijne są jednym ze sposobów na uzyskanie wsparcia finansowego na otwarcie firmy. Są to środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, które są przeznaczone na rozwój gospodarczy i społeczny krajów członkowskich. Dotacje te mogą być wykorzystane na różne cele, w tym na zakup sprzętu, szkolenia, rozwój technologii, a także na start nowej działalności gospodarczej.

Kto może ubiegać się o dotacje unijne?

W ramach pomocy przedsiębiorcy mogą uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach lub dotacje, czyli bezzwrotne dofinansowanie, które może zostać wykorzystane do rozwoju działalności gospodarczej. Osoby starające się o uzyskanie dotacji unijnej są w wieku około 25-30 lat oraz są osobami niepracującymi. Środki, które są przekazywane na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej, w głównej mierze zostają kierowane do bezrobotnych kobiet, osób niepełnosprawnych, osób bezrobotnych, a także osób, które ukończyły już 45 rok życia. Powiatowe oraz Wojewódzkie Urzędy Pracy pośredniczą w udzielaniu dotacji, dzięki czemu każdy obywatel ma bardzo łatwy dostęp do informacji oraz wsparcia w poprawnym wypełnieniu wniosku.

Jaki projekt dofinansowania wybrać?

Warto mieć świadomość, że nie każda działalność może ubiegać się o dotację unijną. Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności są odpowiednio dystrybuowane na regiony i województwa, dlatego w pierwszej kolejności warto zapoznać się z aktualną listą naborów, które oferują dotację. Poszukaj informacji o dostępnych programach dotacyjnych, które mogą być odpowiednie dla Twojego rodzaju działalności i Twoich celów. Możesz to zrobić na stronach internetowych instytucji zarządzających funduszami unijnymi, takich jak Urząd Marszałkowski Twojego województwa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), czy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Każdy region i województwo ma własną listę projektów, które zostały zatwierdzone do dofinansowania.

Każdy pojedynczy projekt w bardzo szczegółowy sposób określa cel dotacji, jej maksymalny poziom, a także sposób, w jaki zewnętrzne środki mogą być spożytkowane. Istotne jest podkreślenie, że każdy projekt posiada pewne kryteria wyboru, które muszą być spełnione przez przedsiębiorcę składającego wniosek. Jeśli wyślemy wniosek o dotację projektu, w którego kryteriach się nie mieścimy, z marszu zostaniemy zdyskwalifikowani z możliwości ubiegania się o dodatkowe środki. Sprawdź, kiedy są terminy naboru na konkretne programy dotacyjne. Każde ogłoszenie o dotacji ma określoną datę wygaśnięcia, a wybory są odnawiane cyklicznie

Jak wnioskować o dotacje z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności?

W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do instytucji realizującej projekt unijny, by dowiedzieć się o wszystkich szczegółach, terminach składania wniosku, niezbędnych załącznikach oraz sposobie dostarczenia całej dokumentacji.

W zdecydowanej większości przypadków pierwszy krok to wypełnienie formularza zgłoszeniowego, w którym podajemy swoje dane osobowe, odpowiadamy na pytania związane z wykształceniem, sytuacją materialną i innymi kwestiami, które mogą być istotne dla realizatorów projektu. Jeśli nasz formularz zgłoszeniowy został zaakceptowany, możemy przejść do napisania biznesplanu. Twój biznesplan powinien zawierać informacje takie jak: cel biznesowy, opis produktów lub usług, analizę rynku, strategię marketingową, prognozy finansowe itd. Po zidentyfikowaniu odpowiedniego programu finansowania i przygotowaniu biznesplanu, następnym krokiem jest wypełnienie wniosku. Proces ten będzie się różnić w zależności od konkretnego programu, ale zwykle obejmuje dostarczenie informacji o twoim przedsiębiorstwie, biznesplanie i tym, jak planujesz wykorzystać dotację.