fbpx

Jak odzyskać nadpłacone składki ZUS?

Prowadzisz firmę i z jakiegoś powodu po analizie dokumentów rozliczeniowych i płatniczych wyszło, że dokonałeś nadpłaty składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Nie musisz się martwić bo jest możliwość otrzymania nadpłaconych składek na ZUS. Składki ZUS są płacone na: ubezpieczenia społeczne, fundusz emerytur pomostowych, ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Jak ZUS rozlicza nadpłatę?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępuje w następujący sposób w przypadku wykrycia nadpłaty na Twoim koncie rozliczeniowym: najpierw dokonuje wyrównania, jeśli masz jakieś zaległości; jeśli nie masz zaległości, nadpłata zostaje doliczona do bieżących lub przyszłych składek. Jeżeli jednak zależy Ci na zwrocie nadpłaty, musisz złożyć wniosek o jej zwrot na formularzu ZUS-EZS-P. Ważne jest, że nadpłacone składki na rzecz ZUS nie zostają utracone, a wszystko zależy od Twojej decyzji, jaką opcję wybierzesz.

Jakie dokumenty są wymagane?

Należy złożyć wniosek nazywany: ZUS-EZS-P ( płatnik) ZUS-EZS-U ( ubezpieczony). Wniosek musi zawierać dane identyfikacyjne płatnika takiej jak NIP, REGON i PESEL. Również informację takie jak:

  • formę zwrotu,
  • kwotę nadpłaty do zwrotu,
  • podpis, 
  • datę złożenia wniosku.

Jak wysłać wniosek oraz kiedy otrzymasz zwrot?

Wniosek o zwrot należy wysłać do ZUSu do 1 czerwca 2023. Po tym czasie wnioski zostaną nierozpatrzone. Wniosek można wysłać pocztą, kurierem, złożyć go osobiście w placówce lub wysłać elektronicznie za pomocą PUE. Nadpłata pojawi się na twoim koncie w ciągu 30 dni, jeśli jednak ZUS spóźni się z wypłatą nadpłaty wtedy zobowiązany jest zapłacić odsetki od zaległości.

Czy można otrzymać odmowę zwrotu nadpłaty?

Niestety jest taka możliwość, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda negatywną odpowiedź Jednak nie należy się martwić ponieważ w takiej sytuacji należy złożyć odwołanie od decyzji do sądu swojego miejsca zamieszkania.