Na początku należy pokrótce opisać i wyjaśnić jakie formy działalności można założyć w Polsce.
Obecne prawo pozwala na założenie firmy w ramach:
- indywidualnej działalności gospodarczej, czyli inaczej zwana jednoosobowa działalność gospodarcza
- spółki cywilnej,
- spółek handlowych: osobowych (partnerska, jawna, komandytowa i komandytowo-akcyjna) oraz kapitałowych (spółka z o. o., akcyjna)
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza i najszybsza metoda założenia firmy. Polecana jest szczególnie osobom, które pracują jako freelancerzy, wykonując zawody takie jak programista, grafik czy copywriter, i nie planują zatrudniać dodatkowych pracowników. Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, nie trzeba mieć kapitału zakładowego, jednak za zobowiązania firmy odpowiada się całym swoim majątkiem osobistym.
Spółka cywilna to działalność w której do założenia spółki potrzeba jest minimum dwóch wspólników. Wszyscy założyciele odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie, co oznacza, że w przypadku kłopotów finansowych dzielą dług między siebie i spłacają go z własnych środków. Najważniejszą korzyścią, jaką daje założenie spółki cywilnej, jest możliwość maksymalizacji kapitału. Im więcej wspólników, tym większym budżetem dysponuje spółka co wiąże się z możliwością wypracowania większych zysków. Jednak założenie spółki cywilnej ma swoje wady, jedną z nich jest brak osobowości prawnej oraz brak regulacji prawnej, które pomogłyby w konfliktach ze wspólnikami.
Działania spółek jawnych są regulowane przez kodeks prawa handlowego. Stworzyć ją może dowolna ilość wspólników, którzy będą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. Wiąże się to z tym, że sama spółka nie jest podatnikiem.
Spółkę partnerską mogą założyć wyłącznie osoby wykonujące wolne zawody, które są określone w kodeksie spółek handlowych ( lekarze, architekci).
Spółka komandytowa składa się z komandytariuszy i komplementariuszy. Dana działalność jest polecana osobom, które chcą założyć wspólnie firmę jednak kapitał który chcą wprowadzić jest różny.
Spółka komandytowo-akcyjna wymaga wpisania do KRS i przygotowania statutu w formie aktu notarialnego. To wyjątkowa forma działalności gospodarczej, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i akcyjnej.
Najbardziej popularna w Polsce działalność gospodarcza to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp z o. o.). Jest to spółka kapitałowa, którą może prowadzić więcej niż jedna osoba i są one zwolnione z odpowiedzialności finansowej.
Spółka akcyjna to najbardziej złożona spółka kapitałowa, która może emitować akcje i obligacje. Tą działalność prowadzi się na dużą skalę, czyli w praktyce tę działalność gospodarczą otwierają tylko duże firmy i korporacje.
Na jakie kryteria zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej działalności dla siebie?
- Koszty założenia oraz prowadzenia działalności gospodarczej,
- Optymalizacja ryzyka gospodarczego,
- Stosunki wewnętrzne,
- Efektywność podatkowa.
Zarówno właściciel JDG, jak i wspólnik spółki z o.o. (a dokładniej – rodzaj spółki nie jest istotny, obowiązek podatkowy dotyczy każdego) zobowiązani są do opłacania składek ZUS i rozliczania podatkowo z US.
Podsumowując tak naprawdę nie da się wyodrębnić jednej działalności, która jest najlepsza. Do każdej osoby oraz jej pomysłu, kapitału, możliwości pasuje całkowicie inna działalność.
Polecamy zaznajomić się z każdą z rodzajów działalności i dopasować do swoich potrzeb lub skontaktować się z nami w celu doradztwa.