Praca zdalna zgodnie z przepisami oznacza wykonywanie obowiązków zawodowych w całości lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą za każdym razem (wymaga złożenia wniosku). Może to obejmować miejsce zamieszkania pracownika i korzystanie z narzędzi umożliwiających komunikację na odległość.
Zasady wykonywania pracy zdalnej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych w całości lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i ustalonym z pracodawcą za każdym razem (wymaga złożenia wniosku). Praca ta może obejmować miejsce zamieszkania pracownika oraz korzystanie z narzędzi umożliwiających komunikację na odległość.
Jakie zmiany zostały wprowadzone?
Nowelizacja przewiduje, że zasady dotyczące pracy zdalnej muszą być uregulowane na podstawie:
a) Porozumienia zawartego między pracodawcą a zakładową organizacją związkową. Jeśli w firmie działa więcej niż jedna taka organizacja, porozumienie musi być osiągnięte między pracodawcą a tymi organizacjami.
b) Regulaminu, jeśli w ciągu 30 dni od przedstawienia przez pracodawcę projektu porozumienia nie zostanie ono zawarte.
c) Jeżeli nie zostanie osiągnięte porozumienie ani nie zostanie ustanowiony regulamin, pracodawca określa zasady dotyczące pracy zdalnej w poleceniu dotyczącym wykonywania pracy lub w porozumieniu zawartym z pracownikiem.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi niezbędny do pracy sprzęt techniczny oraz materiały potrzebne do wykonywania w pełni obowiązków. W przypadku gdy pracodawca nie jest w stanie zapewnić wszystkich niezbędnych materiałów do pracy, wtedy wraz z pracownikiem ustalają ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej kwoty. Zazwyczaj są to koszty energii i usług telekomunikacyjnych.
Wprowadzono przepisy dotyczące grupy uprzywilejowanych pracowników, wobec których pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną. Przykładowymi pracownikami objętymi tym uprzywilejowaniem są: pracownica w ciąży, rodzic dziecka z niepełnosprawnością oraz pracownik sprawujący opiekę nad najbliższymi. Pracodawca będzie mógł odmówić przyjęcia wniosku jedynie w sytuacji, gdy wykonywanie pracy zdalnej nie będzie możliwe ze względu na rodzaj pracy lub jej organizację. Powody odmowy powinny być przedstawione na piśmie.
Zgodnie z nowymi przepisami, pracownikowi przysługuje prawo do 24 dni pracy zdalnej w ciągu roku kalendarzowego na podstawie wniosku składanego przez niego. Jedynie pracownik może wystąpić z wnioskiem dotyczącym pracy zdalnej okazjonalnej.